2021 წლის 21 სექტემბერს ეკონომიკური კვლევების ეროვნულ ინსტიტუტსა და უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ბაზრის პრობლემების, ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი კვლევების ინსტიტუტთან თანამშრომლობის შესახებ ხელშეკრულება გაფორმდა.
მემორანდუმის გაფორმების ცერემონიალს უკრაინაში, ქ. ოდესა ესწრებოდა ინსტიტუტის დირექტორი, ასოც. პროფესორი ბადრი გეჩბაიამ. ბადრი გეჩბაიამ სამეცნიერო საზოგადოებას გააცნო ინსტიტუტის ისტორია, განვითარება, პრობლემები და პერსპექტივები, ისაუბრა საქართველოს ეკონომიკური სისტემის წინაშე არსებული გამოწვევების შესახებ.მან ასევე დამსწრე საზოგადოებას გააცნო ინსტიტიტუტში მოქმედი პროგრამები, ინფორმაცია მიმდინარე და დაგეგმილი კვლევების შესახებ.
ინსტიტუტის დირექტორს, აკადემიკოს ბორის ბურკინსკის და ინსტიტუტის სწავლულ მდივანს, პროფესორ ნინა ხუმაროვას მიენიჭათ ეკონომიკური კვლევების ეროვნული ინსტიტუტის საპატიო დოქტორის წოდება.

On September 21, 2021, the National Institute of Economic Research and the Ukrainian National Academy of Sciences signed a cooperation agreement with the Institute for Market Problems, Economic and Environmental Studies.
Memorandum signing ceremony in Ukraine, st. Odessa was attended by the Director of the Institute, Assoc. Professor Badri Gechbaia. Badri Gechbaia introduced the history, development, problems and perspectives of the Institute to the scientific community, spoke about the challenges facing the economic system of Georgia. He also introduced the current programs of the Institute, information about current and planned research.
The Director of the Institute, Academician Boris Burkinski, and the Academic Secretary of the Institute, Professor Nina Khumarova, were awarded the title of Honorary Doctor of the National Institute of Economic Research.